Арифметика платних доріг — відомості

Арифметика платних доріг

Марат Хуснуллін оголосив, що головний ділянку траси Москва — Казань обійдеться в 80 млрд руб. і буде побудований за державні гроші. Виникає бажання порахувати економічну ефективність попереднього мегапроекту — Центральної кільцевої автомобільної дороги (ЦКАД). Коли шість років тому її будівництво починалося, перші пускові ділянки обіцяли відкрити в 2018 р. У 2020 р. відкритий тільки невеликий безкоштовну ділянку, а жоден з платних не готовий.

Згідно з планом, замкнутий «кільце» ЦКАД складається з чотирьох пускових ділянок, причому три з них (загальною протяжністю 249,5 км) передбачається зробити платними, а один (87,7 км) — безкоштовним. Як з’ясувала в ході недавньої перевірки Рахункова палата, платні ділянки обійдуться як мінімум в 220 млрд руб., а безкоштовний — в 42 млрд руб. Тобто 1 км платного ділянки коштуватиме 882 млн руб., а 1 км безкоштовного — 481 млн руб.

За рахунок чого будівництво платної дороги обходиться дорожче, ніж безкоштовної? Основна причина в тому, що поруч з ЦКАД, практично тим же маршрутом, прокладено так зване Мале московське кільце, дорога А107. Звичайна дворядна дорога, вона будувалася в повоєнний час в основному для потреб оборони — не випадково до кінця 1980-х вона не позначалася на картах. Частково Мале кільце пройшло по існуючим у той час дорогах — через села і кілька міст, але значна частина була побудована по новій трасі, в основному — за прямими з плавними вигинами. При реконструкції прямих, що йдуть поза населеними пунктами ділянок дворядної дороги старе шосе перетворюється в половину нової, чотирирядною автомагістралі. Витрати на викуп земель і рубку лісу відносно невеликі — але тільки якщо дорога залишається безкоштовною. В іншому випадку стара дорога як безкоштовний дублер залишається на своєму місці, а поруч з’являється нова, чотирирядна. В цьому випадку і площа викуповуються земель, і обсяги вирубуваного лісу збільшуються мінімум в 2 рази. Ну і більш складні розв’язки теж додають дорожнечі платних трасах, як і інфраструктура справляння плати — оголошено, що для ЦКАД вона обійдеться в 5,11 млрд руб., т. е. по 20,5 млн руб. на 1 км.

Тепер про доходи. Як заявив глава держкомпанії «Автодор» В’ячеслав Петушенко, максимальний тариф складе 2,5 руб./ км. За очікуваному кількості машин прогнози різняться: від «понад 26 000 автомобілів на добу» до 40 000 на добу до 2030 р. У будь-якому випадку оптимістична оцінка зборів дає близько 32 млн руб./ Км виручки на рік, а з урахуванням витрат на утримання системи оплати (згідно зі звітом «Автодору» за 2018 р., вони становлять 31,6% від виручки) і того менше — не більше 22 млн руб. в рік з 1 км траси.

Отже, завдання для п’ятикласника: за який період за рахунок плати за проїзд буде покрита різниця між вартістю платного і безкоштовного кілометра ЦКАД? Відповідь: як мінімум за 18 років.

Зрозуміло, що ніякі приватні інвестиції при такому терміні окупності неможливі. Але ось навіщо це державі — основному інвестору? Чи не вигідніше було побудувати всю ЦКАД як безкоштовну дорогу (а на зекономлені кошти побудувати ще щось), ніж відбивати державні вкладення майже за два десятиліття?

Втім, якщо існуюча дорога проходить в основному по населеним пунктам, арифметика платної дороги буде вже не такою викликає. Наприклад, на трасі М10 між Москвою і Санкт-Петербургом, прокладеної ще в XVIII в., є ділянки, облаштовані за вимогами автомагістралі (обходи Твері, Великого Новгорода і Тосно). Але це в сукупності не більше 10% протяжності траси — на відміну від Малого московського кільця, де більше 2/3 дороги можна було б реконструювати, а не будувати паралельну ЦКАД. Тому платна М11 між Москвою і Петербургом більш виправдана.

На жаль, ніякої методики того, як правильно вибрати режим нової дороги, в нашій країні немає. Тому не дивно, що слідом за федеральним центром дивні рішення про платні дорогах приймають і суб’єкти Федерації. Губернатор Підмосков’я, наприклад, вирішив зробити платною нову дорогу Виноградово — Болтін — Тарасівка, що спричинить значно більші вирубки лісу в Підмосков’ї, ніж при реконструкції існуючої дороги.

Повертаючись до платній дорозі Москва — Казань, треба сказати, що діюча траса М7 «Волга» складається з ділянок з різною історією. Між Москвою і Володимиром вона багато в чому збігається з історичної «Володимирка» (Сибірським трактом), і ділянок, які можна реконструювати до автомагістралі, не так багато. А ось обхід Володимира реконструювати навіть не потрібно. Далі до Нижнього Новгороду трасу називають в народі «пекінка» — мовляв, вона будувалася в 1950-і аж до Пекіна. Лише близько третини її, в районі Гороховца, потребує прокладання нового напряму в обхід міст і сіл, а дві третини цілком допускають перебудову в автомагістраль. Обхід Нижнього Новгорода і зараз позначений знаками «Автомагістраль», а ось далі, до початку обходу Казані, дорога залишає бажати кращого і, швидше за все, зажадає нової трасування.

Думаю, що економічного аналізу платній магістралі Москва — Казань ніхто не зробив, а рішення її будувати носило відверто волюнтаристський характер. Помилки, дорого обходяться бюджету, тривають.

Для побудови траси Москва — Казань оголосили тендери на ₽500 млрд

Арифметика платних доріг - відомості

Державна компанія «Автодор» оголосила вісім тендерів на будівництво швидкісної автомагістралі М-12 Москва — Казань, загальна вартість виставлених на торги робіт становить 507,3 млрд руб. Інформація про тендери опублікована на сайті держзакупівель, подача заявок припиняється 17 серпня о 14:00 мск.

Компанія оголосила такі тендери:

Восьмий етап, 663ndash; 729 км — 123,202 млрд руб. (З мостом через Волгу).

Терміном закінчення робіт в проекті договору визначено 30 червня 2024 року

10 липня прем’єр-міністр Михайло Мішустін на нараді з питання будівництва автодороги Європа — Західний Китай в Єлабузі заявив, що уряд визначив терміни конкурсних процедур і обсяг фінансування будівництва швидкісної автомагістралі Москва — Казань.

Глава уряду розповів, що конкурсні процедури повинні закінчитися до 10 вересня, а до 10 листопада мають бути узгоджені документи з планування територій. За його словами, загальний обсяг фінансування будівництва магістралі складе більше 650 млрд руб.

Протяжність нової швидкісної автотраси повинна скласти 729 км, з яких 142 км пройдуть по території Татарстану. Нова магістраль повинна стати дублером траси М-7 «Волга», яка на значній частині проходить через населені пункти.

У липні 2019 року голова правління «Автодору» В’ячеслав Петушенко говорив РБК, що вартість проекту оцінюється в 550 млрд руб., з яких 330 млрд руб. — грант держави, а ще 220 млрд руб. повинні бути залучені з позабюджетних джерел.

Петушенко також розповідав, що траса буде платною на всьому протязі, закінчити її планується в 2024 році. «В середньому, якщо порахувати, то для легкового [автомобіля] в районі 2,5 руб. за км коштуватиме. Виходить, якщо 800 км вся траса і трохи більше 2 руб. за км, — 1600 руб. [За всю трасу] », — уточнив тоді глава компанії.

Він додав, що вся траса Москва — Казань буде «абсолютно нової», старі ділянки реконструюватися НЕ будуть. Автомобілісти зможуть їхати по трасі зі швидкістю близько 130 км / ч і дістатися з Москви до Казані за 6,5 години.

фури знайшли «слабке» місце на платній трасі М-11 і збирають пробки 15:42 17 липня 2020 Версія для друку

На ще недавно пустельній платній трасі М-11 Москва — Петербург тепер місцями пробки. Збирають їх фури, які знайшли «слабке» місце в системі оплати проїзду.

Задуманий, як швидкісна і з невеликим трафіком дорога, проект став часом дратівливим для водіїв легковиків.

Доводиться не їхати, а нудити — кажуть вони. Виниклі складнощі з рухом на платній трасі М-11 зауважив і координатор руху «Суспільство синіх відерець» Петро Шкуматов.

За його словами, на трасі стало багато фур. Для водіїв вантажівок стало необтяжливим мчати по платній трасі, не використовуючи завантажене, але безкоштовне Московське шосе. Але за умови, що вони заїжджають на трасу ні з МКАД в Москві, а у Солнечногорска. Шкуматов назвав відрізок «МКАД — Солнєчногорськ» золотим.

«Туди-назад в СПб мені поїздка без цього початкового золотого ділянки обійшлася по транспондеру приблизно в 1400 рублів. Або по 700 рублів в один кінець. Тобто, весь шлях до Пітера коштує стільки ж, скільки від МКАД до Солнечногорска. Ну не повинно ж бути такого », — написав він у соцмережах.

Фури стали «розмножуватися» на М-11 і обганяти один одного, але роблять вони це специфічно — на педаль газу при обгоні, як додав Шкуматов, зайвий раз водії не тиснуть. А продовжують їхати зі швидкістю трохи більше 90 км / год.

Фото: facebook.com / petunder

Якщо попереду багато фур, яких доводиться обходити, то обгін, який чинять вантажівкою, може тривати довго. У підсумку в лівому ряду збирається пробка з легковиків.

Шофери дорогих кросоверів і елітних седанів нервують і можуть створити необережним дією аварійну ситуацію.

Часом їх створюють і фури. 22 травня 2020 року на 557-му км траси в Новгородській області сталося вогняне ДТП з двома вантажівками. Один з них після удару загорівся. В аварії постраждав чоловік.

Траса М-11 отримала назву «Нева». Рух по ній запустили на всьому протязі в кінці листопада 2019 року. Тоді відкрили останню ділянку, який підводить дорогу до КАД в Петербурзі. У церемонії брав участь президент Володимир Путін.

Протяжність траси 668 км. На дорозі можна їхати зі швидкістю до 110 км / год, але є дві ділянки, де дозволено розганятися до 130 км / год — це відрізки на обході Торжка і на обході Вишнього Волочку.

Очікується, що незабаром ганяти на 130 км / ч можна буде з 334-го по 546-й км.

Posted on