Рахункова палата попередила про ризик різкого зростання цін на бензин в Росії

Рахункова палата попередила про ризик різкого зростання цін на бензин в Росії

У Росії може повторитися паливна криза за сценарієм подій 2018 року. Про це заявляє Рахункова палата (РП) в своєму звіті за підсумками 2020 го. Вона назвала ризики зростання цін на паливо однією з «укрупнених проблем» аудиту в минулому році, повідомляє ТАСС.

«Зростання цін на паливо в травні 2018 го зажадав прийняття урядом РФ екстрених заходів. В даний час спостерігаються ризики повторення зростання роздрібних цін на паливо і, як наслідок, виникнення соціальної напруженості », — йдеться в звіті відомства.

У Рахунковій палаті нагадали, що навесні 2018 року в Росії почався різкий ріст роздрібних цін на автомобільне паливо на тлі збільшення нафтових котирувань. Тоді за кілька місяців вартість бензину і дизпалива стрибнула вгору на 11,3%. Для стабілізації ситуації уряд запровадив регулювання за допомогою демпфуючого механізму. Він функціонує за наступним принципом: при високих експортних цінах на нафту НПЗ отримують компенсацію у вигляді негативного акцизу, а при дуже низьких, навпаки, повинні заплатити в бюджет.

В кінці 2020 року і початку 2021-го вартість нафти знову пішла вгору. Російська влада знову прийняли ряд заходів по стабілізації ситуації як на оптовому, так і на роздрібному ринках. Серед іншого компаніям порекомендували збільшити навантаження на нафтопереробні заводи для задоволення зростаючого попиту.

У Рахунковій палаті вважають, що стабілізації також сприятиме рішення збільшити мінімальний рівень продажу палива на біржі.

Нагадаємо, 15 березня віце-прем’єр Олександр Новак оголосив про коригування механізму формування роздрібних цін на бензин і дизельне паливо. Зміни покликані запобігти зростанню вартості на оптовому і роздрібному ринках, а також підвищити низьку маржинальність в опті і роздробі. Механізм скорегували за рахунок зміни формули. Зокрема, базова ціна для внутрішнього ринку, прописана в демпфер, знизиться з 56 300 до 53 600 дол рублів за тонну.

За даними Росстату, з 1 по 9 березня бензин АІ-92 в роздріб подорожчав до 44,3 руб / л (+11 копійок), АІ-95 — до 48,03 руб / л (+11 коп.), Дизпаливо — до 49,25 руб / л (+7 коп.).

12 березня оптові ціни на АІ-92 на Санкт-Петербурзької міжнародної товарно-сировинної біржі (СПбМТСБ) досягли історичного рекорду — 55,75 тисячі рублів за тонну.

17 березня заступник міністра енергетики Павло Сорокін в ефірі телеканалу «Росія 24» заявив, що передумов для повторення ситуації 2018 року на паливному ринку в 2021 році немає. За його словами, з огляду на більш швидкі темпи відновлення попиту на нафту і нафтопродукти в Росії, продовжує зростати обсяг нафти, що спрямовується для переробки та подальшої реалізації на внутрішньому ринку.

Posted on