Акціонери «Русала» проголосували проти дивідендів — бізнес — Коммерсант

Акціонери «Русала» проголосували проти дивідендів

На позачергових зборах акціонерів «Русала» прийнято рішення не виплачувати дивіденди. На повернення до практики виплат наполягав ключовий міноритарний акціонер компанії — Sual Partners. На тлі новин акції компанії почали падати. Сам «Русал» пояснює: хоча ціни на алюміній і ростуть, цю тенденцію не можна назвати стійкою.

Позачергові збори акціонерів «Русала», засновником якого є Олег Дерипаска, проголосувало проти виплати дивідендів за перше півріччя 2021 року і розпуску ради директорів, говориться в повідомленні компанії (.pdf). Проти виплати дивідендів проголосували 62% акціонерів, за — 31,9%. Раніше рада директорів компанії, в який виходять топ-менеджери «Русала», представники En + і узгоджені OFAC незалежні директори, рекомендував не виплачувати дивіденди.

8 вересня Sual Partners Віктора Вексельберга і партнерів, ключовий міноритарний акціонер компанії (25,72% акцій «Русала«), поширив заяву, в якому виступив за повернення алюмінієвої компанії до практики виплати дивідендів, перерваної в 2017 рік. На думку Sual, з 2019 року і по перше півріччя 2021-го включно «Русал» повинен був виплатити акціонерам $ 904,5 млн дивідендів. «Відмовляючи акціонерам в розподілі прибутку, ОК «Русал» в той же час робить сумнівні інвестиції і набуває неефективні і не пов’язані з основної діяльності активи », — йдеться в заяві. Тоді «Комерсант» пояснювали, що неефективними Sual вважає вкладення в спільний з Braidy Industries завод по алюмінієвому прокату в США і, за даними джерела, покупку пакета «РусГідро» з премією до ринку.

«Русал» ж порахував претензії Sual Partners позбавленими підстав. У заяві «Русала» сказано, що в останні місяці у відповідь на поступове відновлення економіки від пандемійних обмежень ринок і ціни на алюміній демонструють зростання.

«Однак цю тенденцію не можна назвати стійкою з урахуванням збереження зовнішньої нестабільності, порівнянного зростання витрат, високе боргове навантаження компанії, а також ризиків перебоїв в поставках сировини, що продемонстрували недавні події в Гвінеї, на яку припадає 45% споживаних «Русалом» бокситів », — говорили там.

При цьому 10 вересня «Русал» оголосив, що достроково погасив частину кредиту Ощадбанку на 27 млрд руб. «Поточне погашення виконано за рахунок вільного грошового потоку компанії за підсумками першого півріччя 2021 року значна частина якого сформована за рахунок отриманих від «Норнікеля» дивідендів », — пояснює директор з фінансів« Русала »Олександр Попов, слова якого наводяться в повідомленні.

На новинах про відмову від виплати дивідендів акції «Русала» на Гонконгській біржі впали на 1,97%, на Московській на момент публікації падіння становило 0,47%. У Sual намір «продовжити відстоювати інтереси міноритарних акціонерів ОК» Русал «, пояснили» Комерсант «в компанії. «ОК «Русал» зобов’язана виконувати затверджену дивідендну політику і має всі можливості забезпечити мінімальну дивідендну прибутковість своїм акціонерам », — наполягають в Sual.

Компанія Вексельберга і Блаватника зажадала від UC Rusal виплати дивідендів

Sual Partners Віктора Вексельберга і Леонарда Блаватника, другий найбільший акціонер виробника алюмінію UC Rusal заявила, що компанія повинна виплатити акціонерам $ 289,8 млн за перше півріччя 2021 року. UC Rusal не виплачує дивіденди акціонерам з 2018 року, пише РБК з посиланням на повідомлення Sual. За оцінками компанії, повідомляє видання, з 2019 року UC Rusal повинна була виплатити $ 904,5 млн.

У повідомленні компанії наголошується, що UC Rusal не сплачувала дивіденди, «незважаючи на фінансові можливості, сприятливу кон’юнктуру ринку алюмінію і стабільні дивідендні надходження від« Норильського нікелю ». Затверджена радою директорів компанії дивідендна політика передбачає виплату 15% від «ковенантной EBITDA» (операційна EBITDA плюс дивіденди, отримані від «Норильського нікелю»). У Sual Partners уточнили, що це «забезпечує акціонерам мінімальну, в порівнянні з іншими російськими металургійними компаніями, дивідендну прибутковість».

Всього UC Rusal виробляє близько 4 млн т алюмінієвої продукції в рік, з яких 2,8 млн т йдуть на експорт. За даними на липень 2021 року Sual Partners володіє 25,61% акцій UC Rusal. На думку акціонерів, виплата дивідендів за перше півріччя 2021 року і дотримання правил надалі сприятливо позначаться на вартості UC Rusal і поліпшать її інвестиційну привабливість. У повідомленні говориться, що у компанії були можливості виплачувати дивіденди, в тому числі з дивідендів від «Норнікеля» (в 2019-2020 році — близько $ 2,3 млрд).

Акціонери також звинуватили UC Rusal в систематичному порушенні ESG-стандартів (environmental, social, governance — екологічна, соціальна та управлінська відповідальність). На їхню думку, компанія «на практиці ігнорує можливість впровадження цих принципів». «У складі Ради директорів не забезпечено різноманіття, а якість корпоративного управління в UC Rusal значно відстає від загальноприйнятих світових стандартів», — вказали в Sual.

Компанія пропонувала ввести в раду додаткового незалежного директора відповідно до положень угоди акціонерів, однак рада директорів компанії рекомендував не підтримувати цього кандидата, повідомили акціонери. Вони назвали це грубим порушенням своїх прав.

Енциклопедія рішень. Порядок і терміни виплати дивідендів в АТ

Акціонерне товариство зобов’язане виплатити оголошені дивіденди за акціями кожної категорії (типу). Оголошеними вважаються дивіденди, рішення про виплату яких прийнято загальними зборами акціонерів (абз. другий п. 1, п. 3 ст. 42 Федерального закону від 26.12.1995 року N 208-ФЗ «Про акціонерні товариства», далі — Закон про АТ).

Дивіденди виплачуються особам, які були власниками акцій відповідної категорії (типу), або особами, які здійснюють відповідно до федеральними законами права за цими акціями, на кінець операційного дня дати, на яку відповідно до рішення про виплату дивідендів визначаються особи, які мають право на їх отримання (п. 7 ст. 42 Закону про АТ).

Дивіденди не виплачуються по акціях, право власності на які перейшло до АТ (абз. п’ятий п. 1 ст. 34, абзац другий п. 3 ст. 72, п. 6 ст. 76 Закону про АТ).

Дата, на яку визначаються особи, які мають право на отримання дивідендів, не може бути встановлена ​​раніше 10 днів з дати прийняття рішення про виплату (оголошенні) дивідендів і пізніше 20 днів з дати прийняття такого рішення (п. 5 ст. 42 Закону про АТ).

приклад

Якщо рішення про виплату дивідендів в АТ прийнято загальними зборами акціонерів 6 червня 2014 року, то дата, на яку визначаються особи, які мають право на отримання дивідендів, повинна бути встановлена ​​в інтервалі від 17 до 26 червня 2014 року.

Від дати, на яку визначаються особи, які мають право на отримання дивідендів, відраховується термін, протягом якого суспільство повинно виплатити оголошені дивіденди. Термін виплати дивідендів номінального утримувача і що є професійним учасником ринку цінних паперів довірчого керуючого, які зареєстровані в реєстрі акціонерів, не повинен перевищувати 10 робочих днів, а іншим зареєстрованим в реєстрі акціонерів особам — 25 робочих днів з дати, на яку визначаються особи, які мають право на отримання дивідендів (п. 6 ст. 42 Закону про АТ). Якщо останній день терміну виплати дивідендів випадає на неробочий день, він переноситься на найближчий наступний за ним робочий день (ст. 193 ГК РФ).

приклад

Якщо рішенням про виплату дивідендів в АТ встановлено, що особи, які мають право на отримання дивідендів визначаються станом на 17 червня 2014 року, то дивіденди повинні бути виплачені не пізніше відповідно 1 липня і 22 липня 2014 року.

Дивіденди в негрошовій формі, якщо така форма передбачена статутом АТ, виплачуються в порядку, визначеному рішенням про виплату дивідендів (п. 3 ст. 42 Закону про АТ). Даним рішенням має бути також визначене майно, яке підлягає передачі в якості дивідендів, а сама передача оформлена відповідним актом.

Виплата дивідендів у грошовій формі врегульована пунктом 8 ст. 42 Закону про АТ (вступив в дію з 01.01.2014 року). Виплата дивідендів в АТ здійснюється в безготівковому порядку одним з осіб:

— реєстратором за дорученням АТ, що здійснює ведення реєстру акціонерів такого товариства;

— кредитною організацією за дорученням АТ.

При невиконанні АТ обов’язки з виплати дивідендів у грошовій формі в установлений строк акціонер має право вимагати виплати оголошених дивідендів у примусовому порядку з нарахуванням відсотків за прострочення виконання грошового зобов’язання на підставі ст. 395 ГК РФ (п. 16 постанови Пленуму ВАС РФ «Про деякі питання застосування Федерального закону «Про акціонерні товариства», постанови ФАС Далекосхідного округу від 21.05.2013 N Ф03-1472 / 13, ФАС Північно-Західного округу від 20.12.2013 N Ф07-9961 / 13, ФАС Поволзької округу від 05.07.2013 N Ф06-3915 / 13).

Порушення термінів виплати дивідендів також може служити підставою для залучення АТ до адміністративної відповідальності за ст. 15.20 КпАП РФ (постанови ФАС Московського округу від 13.02.2013 N Ф05-54 / 13, ФАС Поволзької округу від 31.08.2012 року N Ф06-6655 / 12).

Особа, яке не отримало оголошених дивідендів у зв’язку з тим, що у АТ або реєстратора відсутні точні і необхідні адресні дані або банківські реквізити, або в зв’язку з іншою простроченням кредитора, має право звернутися з вимогою про виплату таких дивідендів (незатребувані дивіденди) протягом трьох років з дати прийняття рішення про їх виплату. Більш тривалий термін (але не більше п’яти років з дати прийняття рішення про виплату дивідендів) може бути встановлений статутом АТ (п. 9 ст. 42 Закону про АТ). При цьому в такій ситуації АТ не може бути притягнуто до відповідальності за ст. 395 ГК РФ за порушення термінів виплати дивідендів (п. 3 ст. 406 ГК РФ).

Акціонерам, права яких на акції враховуються депозитарієм, Банк Росії рекомендує звертатися за отриманням незатребуваних і повернутих АТ-емітенту дивідендів безпосередньо в депозитарій (п. 2 листи Банку Росії від 28.04.2015 N 06-55 / 3793).

Термін для звернення з вимогою про виплату незатребуваних дивідендів при його пропуску відновленню не підлягає, за винятком випадку, якщо особа, яка має право на отримання дивідендів, не подавав дана вимога під впливом насильства або загрози.

Після закінчення даного терміну оголошені і незатребувані дивіденди відновлюються в складі нерозподіленого прибутку АТ, а обов’язок по їх виплаті припиняється (п. 9 ст. 42 Закону про АТ).

АТ, що сплачує дивіденди, є податковим агентом (п. 3 ст. 275 НК РФ). Податкові агенти зобов’язані подавати до податкових органів документи, що містять, в тому числі, дані про одержувача доходу. Однак відсутність у АТ надаються до податкового органу відомостей про акціонера не звільняє суспільство від виконання обов’язку з виплати оголошених дивідендів у встановлені терміни (див. докладніше Інформаційне лист Банку Росії від 19.02.2016 N ІН-06-59 / 9 «Про виконання обов’язку зі сплати оголошених дивідендів»).

Posted on