Чи потрібно платити податок з продажу авто, якщо живеш за межами білорусі більше 183 днів

Чи потрібно платити податок з продажу авто, якщо живеш за межами Білорусі більше 183 днів

«Комсомольская правда» в Білорусі 01.09.2021 Ярослав ЛЯШЕВІЧ

Читач «КП» Євген близько двох років проживає в Австрії. У Білорусі у нього не залишилося жодного майна за винятком автомобіля. Нещодавно чоловік зібрався продати легковик і задався не найбільш очевидним, але слушно запитував себе: а чи потрібно платити прибутковий податок?

Відповідь «Комсомолка» знайшла в ролику на офіційному YouTube-каналі Міністерства з податків і зборів. Для початку, варто визначити свій статус: податковий резидент ви чи ні. Необхідно порахувати, скільки днів у календарному році (наприклад, з 1 січня по 31 грудня 2020 го) ви перебували або перебуваєте за кордоном. Якщо ви перебуваєте на території іншої держави (у випадку з Євгеном — в Австрії) більше 183 днів, то ви є податковим резидентом цієї країни. Відповідно, в Білорусі — немає. Однак, продаючи автомобіль в синьоокою, заплатити прибутковий податок все одно доведеться.

— Такий громадянин повинен подати до податкового органу до реалізації цього майна податкову декларацію, і з передбачуваного доходу сплатити податок. Після укладення договору (купівлі-продажу авто. — Ред) надається декларація вже про фактичне отриманий дохід і, відповідно, податковий орган при необхідності перераховує суму податку і розраховує ту суму, яка підлягає до сплати, — коментує начальник головного управління оподаткування фізичних Міністерства з податків і зборів Михайло Рассолько.

Як приклад в ролику наводиться така ситуація. Умовний громадянин Білорусі працює в Чехії. У Білорусі проводить в середньому близько місяця на рік. Очевидно, що він є чеським, а не білоруським податковим резидентом. Тим часом, чоловік збирається продати свій білоруський легковий автомобіль, яким фактично не користується. У цьому випадку він повинен подати декларацію у вітчизняний податковий орган ще до продажу із зазначенням очікуваного доходу і сплатити таксу. А вже за фактом угоди протягом п’яти робочих днів подати уточнений звіт. В іншому випадку, людині загрожують неприємності з податковою, а також при отриманні паспорта серії РР, які використовують білоруси при постійному проживанні в інших країнах.

Втім, всі нюанси кожного конкретного випадку варто уточнити у податкового інспектора, щоб уникнути спірних ситуацій.

У яких ще випадках доведеться платити податок за продаж авто?

Загальні правила говорять: ви зобов’язані заповнити та подати декларацію, якщо в минулому календарному році продали два і більше автомобіля, технічна допустима маса яких становить не більше трьох з половиною тонн, а кількість сидячих місць, крім водія, не перевищує восьми. Це стосується легкових автомобілів.

Відзвітувати перед податковою необхідно в разі, якщо ви реалізували один транспортний засіб з технічно допустимою масою більше 3,5 тонн. Це, ймовірно, невелика вантажівка. Або з числом сидячих місць, крім водія, більше восьми. Наприклад, мікроавтобус.

Хороші новини для спадкоємців. Чи не доведеться платити прибутковий податок, якщо ви отримали дохід від реалізації будь-якого майна, одержаного у спадщину. Дана норма стосується і транспортних засобів. Наприклад, якщо ви протягом одного календарного року продали два легкових автомобілі і мікроавтобус (в цілому три) і два з цих транспортних засоби вам дісталися у спадок, то питань у податковій не буде. Не потрібно платити прибутковий і в разі, якщо покупець близький родич.

Американські автоконцерни розраховують на держкредит в 50 мільярдів доларів

З такою пропозицією вони мають намір звернутися до Конгресу США.

Американські автоконцерни розраховують на держкредит в 50 мільярдів доларів. З такою пропозицією вони мають намір звернутися до Конгресу США.

Отримані гроші автогіганти вкладуть в модернізацію виробництва, який буде орієнтований на випуск малолітражок.

Подробиці у журналіста Бізнес FM Марії Волкової.

Зростаючі ціни на бензин і складності в отримання кредиту змінюють уподобання американців. Замість традиційних позашляховиків все більшою популярністю користуються малолітражки. Враховується вартість самої машини і витрата палива. В результаті в лідери продажів в США виходить японський автопром, а точніше Тойота. Форд, Крайслер і Дженерал Моторс здають позиції. У підсумку вони зважилися на зміну виробничої лінійки.

Говорить аналітик «Антанта Піо Глобал» Ілля Макаров:

«У цій ситуації іншого виходу немає. Компаніям треба щось робити, вкладати кошти в модернізацію. Якщо вони цього не робитимуть, то вони збанкрутують, і на їх місце прийдуть азіатські виробники, які раніше задумалися про це. Азіати були більш прагматичні і далекоглядні, почали першими робити такі малолітражні автомобілі ».

Тільки за другий квартал цього року Дженерал Моторс втратила 15 мільярдів доларів, а Форд — більш 8,5 мільярда. 2006 рік, взагалі, виявився для Форд рекордним по збитках за всю історію — майже 13 мільярдів доларів. Тому американські автоконцерни сподіваються на допомогу держави.

Про підтримку національного автопрому зараз активно говорять і кандидати в президенти США. Демократ Обама заявив, що підтримає прийняття акта про кредит для автовиробників в повному обсязі. А ось республіканець Маккейн пропонує інший варіант — видавати податкові кредити по 5 тисяч доларів самим покупцям малолітражок. Однак всі ці заяви не більше, ніж передвиборча риторика.

Каже науковий співробітник Інституту світової економіки і міжнародних відносин РАН Олександр Гусєв:

«Ці кредити не будуть виділені, враховуючи, що ситуація в економіці США зараз складна, цього не станеться. На даному етапі це — просто гра на виборців. Головне завдання зараз і Барака Обами, і Джона Маккейна — це перемога на чергових виборах. Іншого не дано. Тому тут могла бути автомобільна промисловість, харчова промисловість та інші галузі промисловості. Просто автомобільна промисловість ближче американцям. Переважна більшість американців має власний автомобіль, а то і по два, і по три ».

Поки фінансове становище автогігантів рятує зростання продажів на ринках, що розвиваються, особливо в країнах БРІК. просування «американок» в цих державах — один з ключових пунктів стратегії виробників. І Росія серед них на одному з перших місць. Так Дженерал Моторс будує свій перший завод в Петрбурга. А Форд нарощує вже наявні потужності з випуску машин — до 125 тисяч на рік. І планує збільшити план продажів на 2008 -ої. Тоді російський ринок може зайняти четверте місце за обсягом проданих автомобілів Форд в Європі.

Ford і Volkswagen скорочують штати

Минулого тижня німецький концерн Volkswagen оприлюднив програму зниження витрат на $ 1,6 млрд до 2008 року, що передбачає скорочення 14 тис. робочих місць. Раніше американська компанія Ford заявила про скорочення 1,5 тис. робочих місць на заводах належить їй шведської компанії Volvo. Європейські та американські компанії змушені йти на ці заходи під натиском японських автовиробників.

Найбільші проблеми відчувають американські автоконцерни. Якщо в 1999 році «велика трійка» (Ford, GM і Chrysler) займала 62% світового автомобільного ринку, то до 2004 року її частка впала до 54%. Тільки з 1990 по 2004 роки GM втратив 8,2% ринку США (c 35,5% до 27,3%), а Ford — 5,6% (c 23,9% до 18,3%). У той же час частка азіатських автовиробників зросла з 31% до 39%. Частка Toyota на ринку США за 1990-2004 роки збільшилася на 4,6% (з 7,6% до 12,2%), Honda — на 2% (з 6,2% до 8,2%), а Nissan — на 1,3% (з 4,5% до 5,8%).

На думку експертів, американські виробники втрачають ринок головним чином через зростання цін на нафту і високих соціальних виплат. У США традиційно приділяли особливу увагу виробництву позашляховиків, які споживають багато палива. Але різкий стрибок цін на нафту зробив зміст таких машин дуже дорогим. Уряд США ще в березні наполягало на зниженні норми споживання позашляховиками бензину з 13,7 л до 12,8 л на 100 км. Однак для цього компаніям потрібно вносити дорогі зміни у виробничий процес. А ось їх японські конкуренти ще в 2002 році стали виробляти машини зі зниженим витратою палива, і багато споживачів в США переключилися на них.

Падіння продажів змушує американські компанії пропонувати великі знижки. В результаті вони фактично продають машини собі в збиток. За даними The Financial Times, кожен автомобіль GM, проданий в США в I півріччі 2005 року, в середньому приносив збиток в $ 1227, а Ford — $ 139. У той же час провідні японські автоконцерни отримували в середньому понад $ 1 тис. доходу з кожної проданої в США машини: наприклад, Honda Motor — $ 1203, Toyota — $ 1488, а Nissan — все $ 1 826.

З соціальними витратами автовиробники борються, зокрема, скорочуючи робочі місця. За останні чотири роки GM скоротив 22 тис. робочих місць, а до 2008 року планує звільнити ще 25 тис. співробітників. Аналогічна ситуація і в Ford, який тільки в II кварталі скоротив близько 1000 робочих місць. А на початку серпня глава компанії Вільям Форд оголосив, що звільнення продовжаться.

Положення європейських виробників більш стабільно, але і вони поступаються японцям по співвідношенню витрат і доходів. Якщо в минулому фінансовому року 1000 співробітників Toyota в середньому генерували прибуток в $ 77 млн, то таке ж число співробітників Volkswagen — $ 2,7 млн. Необхідність оптимізації процесу виробництва мабуть і стала причиною того, що 6 вересня компанія Volkswagen оголосила про скорочення 14 тис. робочих місць (10 тис. з них — в Німеччині) в рамках загальної програми по зниженню витрат на $ 1,6 млрд до 2008 року. Будуть звільнені близько 6 тис. людина, що не досягли пенсійного віку, їх місця займуть робочі з більш низькою заробітною платою.

Posted on