Паливні акцизи хочуть збільшити в 2 рази

Акцизи на паливо можуть збільшити

Єгор Дубров

Чиновник розповів про це в рамках науково-практичної конференції Росавтодора. За його словами, транспортний комітет виступає за збільшення акцизів на паливно-мастильні матеріали з 3 рублів до 7-8, як в Україні. Крім того, відомство підтримує плату за проїзд, але тільки в тому випадку, якщо вона не стане обтяженням, а буде важелем збору коштів на дороги. Крім того, платні траси повинні будуть відповідати основним вимогам: високий швидкісний режим і якість дорожнього полотна.

У свою чергу Міністерство транспорту РA поки не підтримує ідею Москвичева. Нагадаємо, на початку року вже повідомлялося про те, що підвищення акцизів на паливо призведе до поповнення дорожніх фондів на 4 млрд рублів. Таким чином, з огляду на обсяг надходжень від сплат транспортного податку, регіони отримають на розвиток дорожніх фондів в середньому 93-94 млрд рублів. За словами прем’єр-міністра Росії Володимира Путіна, ці кошти повинні будуть піти на формування дорожніх фондів, які будуть витрачати гроші на будівництво і підтримку російських доріг.

Наскільки зросте ціна на паливо для споживача в тому випадку, якщо пропозиція Москвичева буде підтримано — поки ніхто не береться прогнозувати. У Росавтодор до цієї ідеї теж поставилися з недовірою. Глава Росавтодора Анатолій Чабунін розповів в інтерв’ю «РГ», компанії, які займаються міжнародними перевезеннями, зацікавлені в хорошому стані транспортних коридорів, і готові за це платити. (Відзначимо, що Євген Москвичов до нинішньої своєї посади очолював Асоціацію міжнародних автомобільних перевізників). За словами Чабунін, швидкість доставки вантажів уряд не хвилює, влади більше турбує вся мережа доріг країни. Крім того, чиновник зазначив, що споживачами палива є не тільки автоперевізники, а й виробники сільськогосподарської продукції, так що зростання акцизу неодмінно позначиться на собівартості сільгосппродукції.

Будівництво доріг оплатять бензином

У 2014 році Мінфін має намір збільшити фінансування будівництва автодоріг майже на 27 мільярдів рублів і ще на 63 мільярди рублів в 2015 році.

Але навіть цих грошей не вистачить, тому що одночасно доходи дорожніх фондів скоротяться через введення диференційованих ставок акцизу на бензин (для більш якісного палива передбачені знижені ставки).

У найближчі три роки сума випадаючих доходів складе 102 мільярди рублів, з яких 73 мільярда доведеться на регіональні фонди. І Мінфін шукає нові можливості для фінансування.

«Однак акцизи вводилися для того, щоб простимулювати вітчизняні НПЗ і нафтові компанії перейти на більш екологічне паливо 5-го класу, — розповів Виконавчий директор Російського паливного союзу Григорій Сергієнко. — Для виробників більш якісного бензину акциз був зменшений. Зрозумівши вигоду, ринок перейшов на новий чистий бензин з випередженням приблизно в два роки. У хвості модернізації плетуться тільки державні нафтові гіганти. В результаті швидкої реакції бізнесу Мінфін недорахувався значної частини бюджетних доходів від бензинових акцизів і зараз прагне надолужити згаяне, прирівнявши низькі акцизи палива 5-го класу до високих акцизів 2-го».

Це очікувано і навіть закономірно, вважає президент Союзу нафтогазопромисловців Геннадій Шмаль. Коли два роки тому вводилися нові акцизи, було передбачено щорічне збільшення зборів відповідно до інфляції.

Інша справа, каже експерт, що бензин у нас тепер дуже дорогий для нафтовидобувної країни. Подорожчання акцизів і цін на паливо загрожує бізнесу і благополуччя формується середнього класу. Неправильно вирішувати всі проблеми виключно за рахунок цін на паливо, вважає він.

«Чому запланованих 90 мільярдів рублів Мінфіну недостатньо? — дивується Шмаль. — Адже у нас в країні свій щебінь, свій бітум, є і технології. Цілком можна якісно і недорого побудувати дороги, які б не довелося ремонтувати по 15-20 років. Клімат тут не виправдання. Зуміли ж в Китаї всю країну в рекордні терміни оперезати прекрасними шосе. Треба спочатку перевірити, чому у нас найдорожчий кілометр доріг в світі, а вже потім акцизи підвищувати».

Акциз на бензин знову можуть підвищити

Мінінфраструктури знову лобіює підвищення акцизів на бензин і дизпаливо — пропозиція про поетапне зростання ставок уже подано до Кабміну, пише Комерсант-Україна. У міністерстві впевнені: щоб поліпшити якість українських доріг, вартість акцизів необхідно підвищити до мінімального в Європі рівня, тобто зі 198 євро за тонну бензину приблизно до 466 євро. Однак будь-яке підвищення акцизних ставок призводить до зростання роздрібних цін, нагадують експерти. А підвищити акцизні надходження до бюджету уряд може, тільки впоравшись з контрабандою на ринку.

Міністерство інфраструктури подало в Кабмін пропозицію про підвищення акцизного збору на світлі нафтопродукти, заявив в п’ятницю міністр Володимир Козак. Йдеться про поетапне збільшення акцизів до рівня мінімальних середньоєвропейських ставок — в нашій країні найнижчі збори на паливо в порівнянні з іншими країнами Європи, нарікає пан Козак. Якщо в Україні ставка акцизу за тонну бензину становить 198 євро (для дизельного палива — 46-98 євро), то в ЄС в середньому — 466 євро за тонну (і 375 євро за тонну дизпалива). Наприклад, в Німеччині акцизна ставка за тонну бензину становить 851 євро, а за тонну дизпалива — 534 євро, в Польщі — 494 і 375 євро відповідно. «Зрозуміло, що у нас і зарплати нижче, але тим не менше розглянути питання підвищення акцизу необхідно»,- підкреслив міністр.

Акцизний збір слід підвищити для того, щоб збільшити надходження коштів до дорожнього фонду для будівництва і ремонту автомобільних доріг, основна дохідна частина якого формується саме за рахунок акцизного збору і ввізного мита з імпортованих на територію України транспортних засобів, шин і нафтопродуктів. За словами пана Козака, в міністерстві розраховують таким чином поліпшити якість доріг, що позитивно відіб’ється на рівні безпеки руху.

Акциз на нафтопродукти був введений в 2011 році, до цього діяв транспортний збір з кожного автовласника. У березні прем’єр-міністр Микола Азаров заявляв, що кожен автовласник сплачує в рік 992 грн акцизного податку, за які можна здійснити ямковий ремонт приблизно 5 кв. м дороги, капітальний ремонт приблизно 1,5 кв. м, або ж побудувати приблизно 2,5 см дороги першої категорії.

Підвищення акцизу в три рази призведе до подорожчання бензину на 6-7 грн

У прес-службі Мінінфраструктури не змогли повідомити, в які терміни і наскільки пропонується підвищити акцизи: проект документа мають намір опублікувати для обговорення приблизно через тиждень. «Буде створено робочу групу, яка зробить всі необхідні розрахунки»,- додали в міністерстві. Мінінфраструктури розробляє механізм поетапного збільшення збору разом з Укравтодором.

Проти такого підвищення виступає Міненерго, стверджує один з чиновників відомства (офіційно там ініціативу не коментують). «Ми пропонуємо принципово інший механізм — введення плаваючого акцизу. У певні місяці, коли необхідно покращувати стан доріг, ми будемо збільшувати ставку»,- каже співрозмовник «ред». Причому, за його словами, підвищення в цьому випадку буде менше ніж в три рази.

У неофіційних бесідах учасники ринку говорять, що побоюються підвищення акцизів і вважають, що така загроза цілком реальна, якщо «надійде команда зверху вирішити проблему бюджетної дірки». Однак директор Інституту енергетичних досліджень Дмитро Марунич впевнений, що в найближчий рік уряд на це не піде, оскільки підвищення акцизних зборів моментально позначиться на роздрібній ціні палива: «Кабмін, навпаки, досі боровся з різкими стрибками цін». Експерт консалтингової компанії Upeco Олександр Сіренко нагадує, що зараз роздрібні ціни на бензин і так максимальні: частина компаній — приблизно 20% ринку продає Аі-95 по 11,45 грн / л. У прес-службі «Лукойла» відзначають, що підвищення акцизу в три рази призведе до подорожчання бензину на 6-7 грн. «Це знизить попит на бензин і скоротить обсяги продажів»,- вважають в компанії. Пан Марунич нагадує, що в минулому році після різкого стрибка цін на бензин в деяких областях обсяг реалізації нафтопродуктів на АЗС впав на 15%.

В Україні дійсно невеликі акцизи — зараз частка податків і зборів в ціні літра бензину в Україні становить 30-35%, тоді як в більшості країн Європи ця відмітка перевищує 50%, нагадує Дмитро Марунич. «Однак і купівельна спроможність у нас набагато нижче. Крім того, зі зростанням акцизами український споживач все одно не отримає європейську якість бензину»,- впевнений він. Підвищувати акцизи в нинішній ситуації небезпечно, додає пан Сіренко. «Уряду для початку необхідно розібратися з контрабандою та некондиційним паливом. Якщо закрити тіньовий ринок, то акцизні надходження до бюджету зростуть»,- пояснює експерт. За оцінками учасників ринку, близько 20% ринку нафтопродуктів в Україні — нелегальні.

Posted on