Підсумки дня підуть з молотка — газета Коммерсант № 152 (5184) від

Біржа буде оцінювати акції на аукціоні

Російський ринок акцій через тиждень почне розраховувати підсумки торгів по-новому. Московська біржа буде розраховувати ціну закриття кожного паперу за підсумками спеціального аукціону, який повинен згладити різкі коливання котирувань, звичайні для кінця торгового дня.

В ході підготовки до переходу на новий режим торгів T + 2 Московська біржа повідомила про швидке введення нового порядку визначення ціни закриття для ринку акцій. З 2 вересня вона буде визначатися на аукціоні закриття. На цей аукціон учасники торгів будуть мати можливість протягом торгового дня подавати заявки. Біржа буде відсікати відверто неринкові (ціна яких буде відхилятися на 30-40% від ціни закриття попереднього дня), інші будуть реєструватися. Після закінчення основних торгів (його час зсувається з 18:45 на 18:40) заявки будуть виконуватися за двоступінчастим алгоритму, розробленого біржею, і о 18:50 буде визначатися ціна закриття, яка і буде вважатися ціною закриття російського ринку акцій. Якщо з якої-небудь папері на аукціон закриття вступить здійсненних заявок, ціною закриття стане остання розрахована поточна ціна.

В даний час на російському фондовому ринку існує кілька цінових показників, використовуваних в практиці регулювання і нагляду, а також для аналізу. Так, наприклад, опорним орієнтиром для брокерів і аналітиків, що вибудовують торгові стратегії, є ціна останньої угоди за певною папері, від неї, зокрема, відраховується зростання або падіння на наступний день. Фонди для розрахунку вартості своїх активів (ВЧА) повинні використовувати так звані визнані котирування цінних паперів, при переоцінці активів в хід йде «ринкова ціна». Визначаючи відповідність паперу умов перебування в котирувальних списках, біржа бере в розрахунок середньозважену ціну за торговий день.

Аукціонна ціна закриття не зможе замінити всі ці показники (принаймні на першому етапі) — для цього потрібні були б істотні зміни в нормативних документах Федеральної служби з фінансових ринків, яка сама зараз трансформується в службу Центрального банку. Однак на біржі розраховують, що нова ціна закриття буде використовуватися, зокрема, при розрахунку індексу MSCI Russia. Це дозволить іноземним фондам, що інвестують в цей індекс, комфортніше прогнозувати динаміку цін своїх активів. Справа в тому, що ціна останньої угоди і ціна закриття, яка визначається зараз як середньозважена за останні 10 хвилин торгів, відображає підвищену волатильність кінця торгового дня, коли виникають несподівані заявки значних обсягів, різко зрушують котирування. Як пояснили на Московській біржі, введення аукціону закриття дозволить знизити можливості маніпулювання ринком в кінці сесії.

Оголошуючи про введення нового сервісу, біржа визначила його як «відповідний кращим світовим практикам». «Практика аукціонів закриття існує, наприклад, на LSE»,- погоджується керуючий партнер компанії Spectrum Partners Андрій Ліфшиц. За його словами, аукціон дійсно дозволяє згладити волатильність кінця торгової сесії. «Але найголовніше, такий аукціон формує додаткову ліквідність, яка дуже важлива для торгуючих intraday (завершальних розрахунки в рамках одного торгового дня.- «ред» ) І тримають короткі позиції»,- продовжує пан Ліфшиц. «У гравців intraday, найчастіше торгують з великим плечем, до кінця дня може скластися ситуація нестачі ліквідності, аукціон закриття дозволить їм почувати себе більш комфортно. В умовах падаючого фондового ринку роль таких гравців підвищується, а зростання їх числа і обсягу скоєних ними угод в підсумку підвищує стійкість самої біржової інфраструктури, і це також відповідає практиці провідних світових майданчиків»,- укладає він.

А що, якщо акції впадуть?

Підсумки дня підуть з молотка - газета Коммерсант № 152 (5184) від

На тлі світової фінансової ралі легко забути про те, що грошовий дощ не завжди ллється на голови інвесторів. Прибутки і ризики йдуть рука об руку, і найболючіші удари прилітають якраз тоді, коли їх найменше чекаєш. Зараз, коли світові фондові індекси близькі до максимумів, саме час освіжити в пам’яті ключові загрози і способи захисту від них.

системний ризик

У 2021 році на світових майданчиках панує оптимізм, але в березні 2020 го все було зовсім по-іншому. У моменти, коли ринки охоплює паніка, «з молотка» йде все підряд — навіть золото, перед тим як вирости на третину, в середині березня 2020 року був не в пошані.

Це називається «системний ризик». У той момент, коли розпродають 90% акцій, що залишилися 10% продають з ними «за компанію». Хитросплетіння маржинальних позицій призводять до того, що ефект доміно може бути запущений в будь-якій точці світового фінансового ринку.

Чи можна захиститися від системного ризику? Класична портфельна теорія говорить, що немає. Але вона не враховує той факт, що перелік інвестиційних інструментів не обмежується акціями. Сучасний приватний інвестор цілком може використовувати облігації, сировинні товари (через ф’ючерси або ETF), валютні інструменти, і, нарешті, завжди можна просто вийти в кеш.

Коли ринок оновлює максимуми, може бути вигідним збільшити частку готівки або коротких облігацій. Ризикуючи недоотримати прибуток в разі подальшого зростання, інвестор зможе захистити портфель від куди більш серйозних втрат в разі масових розпродажів.

Ринковий ризик і ризик ліквідності

Є більш стійкі і менш стійкі компанії. Але у всіх без винятку бувають складні періоди, в які їх акції знижуються в ціні. Це може бути тимчасове падіння або затяжний спадний тренд. Якщо в такий момент інвестору необхідно вийти з інвестицій, то він може втратити частину прибутковості або навіть зафіксувати збиток.

Убезпечити портфель можна за допомогою довгого горизонту інвестицій, диверсифікації та регулярної ребалансировки. Розподіляючи кошти між різними фінансовими активами, інвестор розмиває ризик. Коли один з активів впаде в ціні, збиток не доведеться фіксувати, якщо для покриття поточних потреб можна буде продати іншій. Довгий горизонт інвестицій підвищить ймовірність того, що впав актив відновиться в ціні.

інфляційний ризик

У 2021 році цей ризик більш ніж актуальне. У багатьох країнах було зафіксовано багаторічний рекорд по інфляції на тлі ультрам’якою монетарної політики світових ЦБ і динамічного постпандемійного відновлення. Зростання інфляції скорочує зростання реальної вартості капіталу, нівелюючи зусилля інвестора.

Для захисту від інфляції має сенс звернути увагу на активи, які виграють від неї. Головним чином це сировинні товари: метали, нафту, паливо, добрива та ін. Більш агресивні інвестори можуть інвестувати в них безпосередньо через покупку ф’ючерсів, але більш обережний підхід полягає в покупці акцій виробників — металургів, золотошукачів, нафтовиків і ін. За рахунок зростання цін на продукцію вони отримають високий прибуток, що дозволить інвесторам розраховувати на зростання акцій і щедрі дивіденди.

Навпаки, варто триматися подалі від акцій компаній, які не можуть перекласти збільшені витрати на покупців. До числа таких емітентів можна віднести комунальні компанії та інші підприємства з галузей, де існує директивне ціноутворення і / або висока конкуренція при низьку маржинальність.

валютний ризик

У питанні вибору валюти для заощаджень варто орієнтуватися на те, в якій валюті планується їх витрачати в майбутньому. Якщо це питання поки залишається без відповіді, то оптимальним рішенням може бути мультивалютний портфель в рівних пропорціях. Наприклад, половина в рублях і половина в доларах. Або можна виділити по третині на рублі, долари і євро.

Але тут важливо враховувати, що реальні прибутковості в різних валютах різні. Якщо в Росії різниця між дивідендною прибутковістю і інфляцією в кілька відсотків в порядку речей, то для США і Європи такі ставки рідкість і можуть бути пов’язані з підвищеними ризиками. Якщо відмовитися від прибутковості 10% в рублях заради 3% в доларах, то при стабільному курсі валют інвестор зазнає альтернативні витрати. Реальна дохідність, або прибутковість за вирахуванням інфляції, — це друга ключова річ, на яку варто звертати увагу при формуванні мультивалютного портфеля.

Ризик «товстого пальця»

У цю категорію можна віднести всі ризики, які пов’язані з людським фактором. Помилка «товстого пальця» — перебільшений приклад, коли інвестор промахується мимо кнопки «Продати» і натискає «Купити». Але в цій категорії є і більш поширені приклади: пропущена оферта по облігації, відкриті помилково маржинальні позиції, інвестиції «навмання» і навіть забутий пароль від торгового аккаунта, який так потрібен в критичний момент.

Щоб уберегти свій портфель від втрат, може бути недостатньо розкласти все гроші за різними активами. Важливо дуже уважно стежити за цими активами, щоб не пропустити той момент, коли блискучі карети почнуть перетворюватися в гарбуза.

«Збут» підуть з молотка

На минулому вчора прес-конференції «РАО« ЄЕС Росії »- відкрита компанія» глава енергохолдингу Анатолій Чубайс в черговий раз заявив про те, що залучені кошти від продажу непрофільних активів будуть використані для фінансування інвестиційних програм мережевих компаній. Раніше керуючий директор РАО «ЄЕС» Володимир Аветисян, який очолив проектний центр по реалізації цих активів, стверджував, що енергохолдинг повинен виручити від продажу не менше 2 млрд дол. Мова, в першу чергу, йде про продаж енергозбутових компаній.

У наявному в розпорядженні РБК daily списку об’єктів, які енергохолдинг планує продати в найближчі два роки, 53 збутові компанії. Як відзначило джерело, близьке до ради директорів, це далеко не повний перелік підприємств, що діють на ринку. У тому числі існує більше 40 незалежних від РАО «ЄЕС» збутових компаній, які займаються в основному обслуговуванням промислових підприємств. Енергохолдинг намір продати всіх своїх постачальників електроенергії. За словами джерела, в аукціоні по їх продажу не можуть взяти участь тільки мережеві компанії.

Аналітики вважають, що збутові компанії — дуже вигідний бізнес, однак має свої ризики. У бесіді з РБК daily старший аналітик Альфа-Банку Олександр Корнілов зазначив, що «Збут» будуть діяти «на свій страх і ризик» і всі проблеми з неплатежами вони будуть змушені вирішувати самі. Деякі стануть гарантованими постачальниками, в результаті чого будуть зобов’язані постачати електроенергію певної категорії споживачів, незалежно від кон’юнктури енергоринку. Разом з тим, зазначив пан Корнілов «Збут» доведеться оперувати в умовах жорсткої конкуренції і компаніям з проблемних, дотуються, регіонів буде важко залучити інвесторів. Обсяг виручених від реалізації всіх 53 компаній пан Корнілов оцінив в 1,5 млрд дол., виходячи з поточної капіталізації збутових компаній.

Аналітики ІК «Антанта Капітал» впевнені в тому, що в разі позитивного рішення ради директорів можна очікувати початку масштабної скупки акцій збутових компаній. Ці активи можуть залучити таких стратегів, як «Газпром», а також різні фінансово-промислові групи, зацікавлені в покупці «Збут» на територіях своєї присутності. На думку аналітиків, для стратегічних інвесторів ризики цих інвестицій мінімальні, а портфельні інвестори повинні розуміти, що цінність «збуту» — це обсяги укладених договорів зі споживачами. Але договори можуть бути розірвані і укладені з іншого збутової компанією. Тому ризик інвестицій в «збуту» — це неможливість гарантувати пролонгацію діючих договорів в майбутньому.

Одночасно з цим начальник аналітичного відділу ІК «Церіх Кепітал Менеджмент» Микола Подлевських вважає, що якщо в майбутньому оптовий ринок електроенергії буде повноцінно функціонувати, енергозбутових компаній представлятимуть великий інтерес для вкладників. На даний момент, за словами аналітика, не можна дати точну оцінку, так як на енергоринку зміниться схема ціноутворення. У той же час «Збут» привабливі «добре налагодженої ритейлової мережею — чіткою системою взаєморозрахунків із споживачами, системою договорів, кваліфікованим персоналом». На думку пана Подлевских, велика частина «Збут» буде купуватися генеруючими компаніями.

Posted on